Home • Το σχολείο • Δράσεις • Τα βραβεία μας • Ο τόπος μας • English version • Σχ. χρ. 2015-16

ΔΡΑΣΕΙΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Για αρκετά χρόνια το σχολείο μας συμμετέχει σε διάφορα προγράμματα που πραγματοποιούνται στο χώρο της εκπαίδευσης, κύρια σε προγράμματα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με βασικό σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών αλλά και της τοπικής κοινωνίας σε θέματα που έχουν σχέση με το περιβάλλον, την παράδοση, την ιστορία κ.α. Πιστεύουμε ότι  με την συμμετοχή  σ’ αυτά τα προγράμματα οι μικροί μαθητές έχουν να κερδίσουν πολλά πράγματα ,θα μάθουν πολλά στοιχεία άγνωστα σ΄ αυτά μέχρι τώρα, θα έρθουν σε επαφή με τους κατοίκους του χωριού, θα καλλιεργήσουν την ομαδικότητα και την συλλογικότητα σαν τρόπο δουλειάς, θα γνωρίσουν την παράδοση του τόπου τους.

“Το Δημοτικό Τραγούδι στην Καρίτσα”.

"Ο βλάχικος γάμος στην Καρίτσα"

"Παραδοσιακά σπίτια της Καρίτσας"

"Ο Άι Βασίλης και οι μαγεμένοι τάρανδοι"

ράσεις φιλαναγνωσίας με τη Β. Μάστορη"

Έκδοση εντύπου "Φτερουγίσματα"

Παράλληλα όμως προγραμματίζονται και υλοποιούνται πολλές άλλες δράσεις, διδακτικές επισκέψεις, συνεργασία με άλλα σχολεία, συμμετοχή σε δίκτυα, διοργάνωση εκδηλώσεων για μαθητές και γονείς, ομιλίες-διαλέξεις από ειδικούς κ.ά.

Μπορείτε να επισκεφτείτε μερικές από τις σελίδες των δράσεών μας στου παραπάνω συνδέσμους.