Home / Το σχολείο / Τα βραβεία μας / Ο τόπος μας / English version / Σχολικός κανονισμός / Ανακοινώσεις / Εργαστήρι ανάγνωσης / Φωτο δράσεων / Δράσεις στο youtube

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

H ιστορία του σχολείου μας ξεκινάει από πολύ παλιά. Το πρώτο δημοτικό σχολείο λειτούργησε στη Φτέρη. Το σχολείο αυτό στεγαζόταν σε μια αίθουσα, δίπλα στο νάρθηκα της εκκλησίας της Αγίας Παρασκευής. Λόγω των δύσκολων καιρικών συνθηκών λειτουργούσε μόνο το καλοκαίρι (2 μήνες περίπου) και δίδασκε δάσκαλος ο οποίος ερχόταν από την Κατερίνη.

Στην Καρίτσα το πρώτο σχολείο λειτούργησε για πολλά χρόνια στο χώρο όπου σήμερα λειτουργεί το Νηπιαγωγείο. Το 1959 άρχισαν οι εργασίες για την ανέγερση του σημερινού δημοτικού σχολείου. Οι εργασίες τέλειωσαν το 1962 και λειτούργησε τη σχολική χρονιά 1962-63. Το πρώτο σχολείο είναι διώροφο και διαθέτει 6 μεγάλες αίθουσες, 1 γραφείο και πολύ μεγάλη αυλή.
   Το 1997 εγκρίθηκε η επέκταση του σχολείου και έτσι σήμερα το σχολείο λειτουργεί με 6 επί πλέον αίθουσες. Επίσης κατασκευάστηκε ιδιαίτερη αίθουσα εκδηλώσεων με μόνιμη σκηνή, Βιβλιοθήκη ενταγμένη στο Δίκτυο Βιβλιοθηκών, Αίθουσα Πληροφορικής και Εργαστήριο Φυσικής πλήρες εξοπλισμένο.
   Σήμερα το σχολείο λειτουργεί με 6 Κανονικά Τμήματα, 1 Τμήμα Ολοήμερου και 1 Τμήμα Ένταξης.

Το σχολείο μας προσπαθεί με διάφορες δραστηριότητες να γίνει ένα σύγχρονο σχολείο, ανοιχτό στην κοινωνία, προσφέροντας ότι καλύτερο μπορεί στους μαθητές, τους γονείς και την τοπική κοινωνία. Είναι το πρώτο δημοτικό σχολείο στο νομό Πιερίας που απέκτησε και συνεχίζει να διατηρεί τη δική του ιστοσελίδα στο διαδίκτυο. Εξέδιδε τα "Φτερουγίσματα" , ένα περιοδικό με πολλά θέματα το οποίο βραβεύτηκε σε πανελλήνιους διαγωνισμούς μαθητικών εντύπων της εφημερίδας "Τα Νέα" και του ιδρύματος "Αθ. Μπότση", ενώ τώρα εκδίδει την ηλεκτρονική εφημερίδα "Τυπάδες" με διάφορα θέματα, εξ ολοκλήρου φτιαγμένη από τους μαθητές μας. Συμμετέχει σε διάφορα προγράμματα, Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Καταναλωτή και για τις δράσεις του αυτές βραβεύτηκε από την ΕΡΤ, το Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης και τη Νομαρχία Πιερίας, ενώ μαθήτρια του σχολείου μας βραβεύτηκε σε παγκόσμιο διαγωνισμό ζωγραφικής στο Τόκιο. Πραγματοποιεί διάφορες εκδηλώσεις για μαθητές και γονείς με σκοπό να τους ευαισθητοποιήσει σε διάφορα θέματα και οργανώνει εκπαιδευτικές εκδρομές και άλλες δράσεις έτσι ώστε να προετοιμάσει κατάλληλα τους μαθητές του. Στις διάφορες σελίδες που ακολουθούν μπορείτε να διαβάσετε για τις δράσεις του σχολείου μας, αλλά και για άλλα θέματα που έχουν σχέση μ' αυτό, την τοπική κοινωνία, αλλά και την ευρύτερη περιοχή.