Home • Up • Βραβείο Νέων • Βραβείο Π.Ε. • Βραβείο Τόκιο • Βραβείο ιδρύματος "Βότση" • Βραβείο Μικρού αναγνώστη • Οδική ασφάλεια • Αστέρι ευχής • Βραβείο ΚΠΕ

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΙΟ   ΤΟΚΙΟ 1999

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Μια φάτνη με ένα λαμπρό αστέρι μέσα στη ζωγραφιά της Στέλας ταξίδεψε στο Τόκιο της Ιαπωνίας και έφερε στην πατρίδα μας ένα ασημένιο μετάλιο. Μια μεγάλη τιμή και διάκριση και για τη Στέλα αλλά και για το σχολείο μας.
   Η ζωγραφιά της Στέλας ταξίδεψε στο μακρινό Τόκιο μέσω του περιοδικού ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ (εκδόσεις ΠΑΣΕΓΕΣ) το οποίο και είναι υπεύθυνο για τη συλλογή και αποστολή των έργων των μαθητών απ΄ όλη την Ελλάδα.
   Στην Αθήνα η ζωγραφιά της Στέλας διαγωνίστηκε μαζί με άλλες 400 περίπου απ΄ όλη την Ελλάδα. Απ΄ αυτές 90 στάλθηκαν στο Τόκιο όπου και διαγωνίστηκαν μαζί με άλλες 24000 από 48 χώρες της υφηλίου. Αποτέλεσμα ήταν το μετάλιο που μας έκανε όλους και περισσότερο τη μικρή Στέλα περήφανους.

"Η βράβευσή μου"

Νιώθω πολύ χαρούμενη κι ευτυχισμένη για το βραβείο αυτό, όχι μόνο για τον εαυτό μου, αλλά περισσότερο γιατί έγινε γνωστό σ΄όλον τον κόσμο το σχολείο μας, το χωριό μας και γενικά όλη η περιοχή.

Αρχιζα να ζωχραφίζω από πολύ μικρή γιατί μου άρεσε , όπως επίσης και ο αθλητισμός. Ενα ατύχημα όμως που είχα με το χέρι μου, με έκανε να στραφώ περισσότερο στη ζωγραφική. Ζωγραφίζω διάφορα θέματα,  μα μου αρέσουν περισσότερο τα τοπία, η φύση και θέματα από τη ζωή του Χριστού.

Για το διαγωνισμό έμαθα στο σχολείο και αποφάσισα να συμμετάσχω με μια "Φάτνη" που ζωγράφισα επειδή εκείνες τις μέρες πλησίαζαν Χριστούγεννα. Στην αρχή ένιωσα μεγάλη έκπληξη για τη βράβευση, είναι όμως μια μεγάλη τιμή. Ονειρό μου είναι να πάω σε μια σχολή ζωγραφικής και αν γίνεται να γίνω ζωγράφος.

Στέλα Ρέντζιου