Home / Up / Βραβείο Νέων / Βραβείο Π.Ε. / Βραβείο Τόκιο / Βραβείο ιδρύματος "Βότση" / Βραβείο Μικρού αναγνώστη / Οδική ασφάλεια / Αστέρι ευχής / Βραβείο ΚΠΕ

ΚΑΙ ΝΕΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η συμμετοχή μας με 9 θέματα (μέχρι τώρα) στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση εκτός από το ότι κίνησε το ενδιαφέρον των μαθητών σε θέματα του κοντινού τους περιβάλλοντος, εκτός από το ότι έδειξε στα παιδιά κι έναν άλλο τρόπο προσέγγισης της μάθησης, απέφερε κι ένα "Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ".
   Συγκεκριμένα το σχολείο μας προτάθηκε και πήρε το Α΄ βραβείο στο ν. Πιερίας για τις εργασίες του στην Περιβαλλοντική Εκπ/ση.

Το βραβείο δόθηκε σε ειδική εκδήλωση που έγινε τον Ιούνιο του 1999 στη Θεσσαλονίκη. Στην εκδήλωση συμμετείχαν δημοτικά σχολεία και γυμνάσια απ΄ όλους τους νομούς της Μακεδονίας - Θράκης και τα οποία πήραν τα πρώτα βραβεία για τους νομούς τους.

Για το σχολείο μας το βραβείο παρέλαβε από τον Υπουργό Μακεδονίας- Θράκης κ Μαγκριώτη Γιάννη αντιπροσωπεία μαθητών και δασκάλων.

Τον Ιανουάριο του 2000. στη γιορτή των τριών Ιεραρχών, η Νομαρχία Πιερίας βράβευσε σχολεία του νομού για το ενδιαφέρον και την ευαισθητοποίησή τους στην καταγραφή και τη διατήρηση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Ο Νομάρχης Πιερίας κ. Παπαστεργίου Γεώργιος, ο οποίος γεννήθηκε στην Καρίτσα και φοίτησε στο σχολείο μας, έδωσε στο σχολείο μας τιμητικό έπαινο για τις προσπάθειες που καταβάλλει σε πολιτιστικά, λαογραφικά και περιβαλλοντικά θέματα. Τους ευχαριστούμε όλους πολύ.