Home / Up / Δντες σχολείου / Προγράμματα / Εργαστήριο δεξιοτήτων / Αξιολόγηση Ε.Ε.

«ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ»

Το σχολείο μας συμμετέχει κατά τη φετινή σχολική χρονιά στην υλοποίηση του πιλοτικού προγράμματος "Εργαστήρια δεξιοτήτων στην εκπαίδευση". Είναι ένα από τα 218 σχολεία σε όλη την Ελλάδα που υλοποιούν το πρόγραμμα που έχει στόχο να αναπτύξει και να καλλιεργήσει δεξιότητες που δεν μπορούν να αναπτυχθούν μέσα από το σχολικό ωρολόγιο πρόγραμμα όπως η αυτογνωσία, η υπευθυνότητα, η αλληλεγγύη, ο εθελοντισμός, η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης μέσα από τη δημιουργική έκφραση, και τη συνεργασία όλων, η έρευνα, η δημιουργία, κ.ά.

Υπάρχουν 4 θεματικοί κύκλοι με τους οποίους κάθε τάξη θα ασχοληθεί για δύο μήνες με διάφορες βιωματικές δράσεις. Βέβαια η πανδημία και η αναστολή λειτουργίας του σχολείου για αρκετό διάστημα δεν επιτρέπει σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να υλοποιήσουν όπως θα έπρεπε τα προγράμματα.

Τα σχέδια δράσεις του σχολείου και των τάξεων και διάφορες εργασίες αναρτώνται σε ειδική σελίδα του Ι.Ε.Π. Οι κύκλοι δεξιοτήτων είναι:

Ζω καλύτερα και Ευ ζην - Φροντίζω το Περιβάλλον - Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Πατώντας στους τίτλους επιλεγμένων προγραμμάτων μπορείτε να δείτε μερικές από τις δράσεις των μαθητών & εκπαιδευτικών

Φροντίζω το περιβάλλον

• Α΄  τάξη-«-Λύκε Λύκε είσαι εδώ; -Κοντεύω να εξαφανιστώ!»

• Β΄  τάξη-«Το δικό μας λιθαράκι»

• Γ΄  τάξη-«Η γη είναι το σπίτι μας»

• Δ΄  τάξη-

• Ε΄  τάξη-«Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα έβαζα χρώματα και μυρωδιές σ' όλες τις σχολικές αυλές φυτεύοντας βότανα πολλά και αρωματικά φυτά»

• ΣΤ΄ τάξη-« Ανακύκλωση. Είναι ο μπλε κάδος εκεί;

Ενδιαφέρομαι και ενεργώ

• Α΄  τάξη-«Νοιάζομαι εγώ, νοιάζεσαι εσύ, προσφέρουμε μαζί»

• Β΄  τάξη-«Κράτα με να σε κρατώ να αλλάξουμε τον κόσμο»

• Γ΄  τάξη-«Νοιαζόμαστε όλοι, ζούμε καλύτερα»