Home ] Up ] Αρχαίο Δίον ] Δήμος Δίου ] Φτέρη ] Το χωριό ] [ Ν. Πιερίας ] Όλυμπος ]

Ν. ΠΙΕΡΙΑΣ

Ο νομός Πιερίας ανήκει στη Μακεδονία και είναι ο μικρότερος νομός σε έκταση. Συνορεύει με το νομό Λάρισας, το νομό Κοζάνης και το νομό Ημαθίας. Ανατολικά βρέχεται από το Θερμαϊκό Κόλπο. Εχει έκταση 1559 τ.χιλ (1,2% της συνολικής έκτασης της Ελλάδας) και ο πληθυσμός του, σύμφωνα με την απογραφή του 1991, είναι 107.000 κάτοικοι (1,1% του συνολικού πληθυσμού της Ελλάδας). Πρωτεύουσα είναι η Κατερίνη με 40,000 κατοίκους, ενώ μεγάλα κέντρα είναι το Λιτόχωρο, το Αιγίνιο, ο Κολινδρός.

Σε γενικές γραμμές ο νομός Πιερίας είναι νομός πεδινός. Μεγαλύτερα βουνά είναι ο Ολυμπος και τα Πιέρια τα οποία και καλύπτουν το 34% της συνολικής του έκτασης. Ο Αλιάκμονας διαρρέει ένα τμήμα στα βόρεια του νομού. Μικρότερα ποτάμια είναι το Μαυρονέρι, ο Ενιππέας κ.α.

Οι ακτές της Πιερίας φημίζονται για την καθαριότητά τους (πολλές γαλάζιες σημαίες) και την ομορφιά τους.

Κυριώτερη ασχολία των κατοίκων είναι η γεωργία, με την οποία ασχολείται το 75% περίπου των κατοίκων. Κυριώτερα αγροτικά προϊόντα είναι ο καπνός, τα φρούτα (ροδάκινα, ακτινίδια, μήλα κλπ), σιτηρά και λάδι.Μέρος του πληθυσμού ασχολείται με την κτηνοτροφία, το εμπόριο, τις μεταφορές κλπ.Αξιόλογη θέση κατέχει και ο τουρισμός με τον οποίο ασχολούνται πολλοί κάτοικοι, κύρια στις παράλιες περιοχές.

Πολλά και ενδιαφέροντα είναι τα μέρη που μπορεί να επισκεφτεί κάποιος στην Πιερία.Φυσικές ομορφιές ανυπέρβλητου κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, μουσεία, μαγευτικές παραλίες βρίσκονται στο νομό μας.

Αξίζει να επισκεφθεί κάποιος την Παραλία Κατερίνης, το μαγευτικό Λιτόχωρο, το πανέμορφο κάστρο του Πλαταμώνα (πάνω στην Εθνική Οδό), τον Πλαταμώνα, τη Λεπτοκαρυά, τον Παλιό Παντελεήμονα, τα αρχαία Λείβηθρα κοντά στη Λεπτοκαρυά, το αρχαίο Δίον, τις Αλυκές Κίτρους με τον πολύ σημαντικό υδροβιότοπο, την αρχαία Πύδνα στο Κίτρος, τον προϊστορικό οικισμό στο Μακρύγιαλο, το Πλατανόδασος στη Νεοκαισάρεια (εξαιρετικό μέρος για σχολικές εκδρομές) κ.α.

Εξαιρετική επίσης είναι η διαδρομή Κατερίνη- Αγιος Δημήτριος Λιβάδι Ολύμπου. Περισσότερες πληροφορίες για το νομό μας μπορεί να πάρει κάποιος από τη Νομαρχία στο τηλ. 0351 76916                                                   στο Γραφείο Τουρισμού  (www.pieria.gr)