Home / Up / Αγιασμός / Ημέρα αθλητισμού / Άσκηση σεισμού / Γιορτή ΟΧΙ / Συνεργασία σχολείων / Η κ. Νευροκοπλή στο σχολείο μας / Κολύμβηση / Κυκλοφ. αγωγή / Χριστ. Χωριό / Χριστ. γιορτή / 25η Μαρτίου / Γενοκτονία

«Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΝΕΥΡΟΚΟΠΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ»

Στο πλαίσιο προγραμμάτων φιλαναγνωσίας και επαφής των μαθητών με το παιδικό βιβλίο, το σχολείο μας προσκάλεσε τη  συγγραφέα κ. Νευροκοπλή Βασιλική, η οποία με χαρά και προθυμία ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας, για να μιλήσει στους μαθητές για το παιδικό βιβλίο, τη σημασία του και να παρουσιάσει το βιβλίο της "Ο τρελός του χωριού"

Η παρουσίαση έγινε την Τετάρτη 9-5-2018 στο Εργαστήρι Λόγου και Τέχνης  ενώ σε χώρο έξω από τη Βιβλιοθήκη λειτουργούσε Έκθεση βιβλίων σε συνεργασία με το Βιβλιοπωλείο «Νέστωρ».

Τα παιδιά της Β' τάξης παρουσίασαν μια όμορφη δραματοποίηση του παραμυθιού της "Ο τρελός του χωριού" (σε συνδυασμό ελληνικών και αγγλικών!), η συγγραφέας μας αφηγήθηκε την εκπληκτική ιστορία του "τρελού", βασισμένη σε άαληθινά γεγονότα, όπως μας είπε η ίδια. Συζήτησε με τα παιδιά και εμάς ,αποτελώντας πηγή έμπνευσης, προβληματισμού, χαμόγελων και ελπίδας..!
Με υπομονή και γλυκύτητα υπέγραψε τα βιβλία της στα παιδιά, τα οποία της χάρισαν λουλούδια και χειροποίητες δημιουργίες, υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους.
Την ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την επίσκεψή της!

Η Βασιλική Νευροκοπλή γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Φοίτησε στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και στο Τμήμα Θεάτρου της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών Θεσσαλονίκης. Έχει γράψει αρκετά παραμύθια για παιδιά. Μερικά από αυτά είναι:

Ο Αχτιδοϋφαντής, Οι ιστορίες του Καλλίστρατου , Χάρτινα όνειρα, Και τι θα πει σ’ αγαπάω; Ο τρελός του χωριού κ.ά.